Upišite se u bazu

Search
Close this search box.

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju objavljen je u Narodnim novinama, broj: 96/25, a stupio je na snagu dana 01. srpnja 2025. dok pojedine odredbe stupaju na snagu dana 01. siječnja 2026.godine.

Novim zakonom zadržavaju se isti uvjeti:

  • starosne dobi i staža u pogledu stjecanja prava na starosnu mirovinu (65 godina života i 15 godina mirovinskog staža) uz zadržavanje prijelaznog razdoblja za žene do 31. prosinca 2019. godine.
  • za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika (60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju)
  • za ostvarenje prijevremene starosne mirovine (60 godina života i 35 godina mirovinskog staža) uz zadržavanje prijelaznog razdoblja za žene do 31. prosinca 2029. godine.

Uvedene su novosti:

1. Rad uz mirovinu – od 01. siječnja 2026. godine moguć je izbor:

  • Do 4 sata – kao i do sada, mirovina se nastavlja isplaćivati svim korisnicima starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremene starosne mirovine, obiteljske mirovine ili dijela obiteljske mirovine koji se tijekom korištenja prava na mirovinu zaposle do polovice punog radnog vremena.
  • Do 3,5 sati – mogućnost rada i istovremene isplate mirovine proširena je na korisnike invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti odnosno opće nesposobnosti za rad te na korisnike invalidske mirovine prevedene u starosnu mirovinu, koji se zaposle na manje od 3,5 sata dnevno. Omogućen je rad do 3,5 sata dnevno i korisnicima obiteljske mirovine koji su to pravo ostvarili na temelju potpunog gubitka radne sposobnosti odnosno opće nesposobnosti za rad, kao i korisnicima mirovine ostvarene prema posebnom propisu,
  • Dulje od 4 sata – mogućnost istovremenog korištenja mirovine i rada duljeg od polovice punog radnog vremena (što obuhvaća i puno radno vrijeme) ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza osiguranja, korisnicima starosne mirovine, prijevremene starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, obiteljske mirovine i dijela obiteljske mirovine s navršenih 65 godina života, uz isplatu mirovine u iznosu od 50 %.

Posebice ističemo mogućnost obavljanja djelatnosti obrt uz mirovinu

Od 1. siječnja 2026. godine obrtnici (i samostalne profesionalne djelatnosti) moći će nastaviti raditi s navršenih 65 godina života bez prestanka obavljanja djelatnosti koja je osnova obveznog osiguranja, uz korištenje pola iznosa mirovine

2. Nagrada za dulji rad

Kako bi se potaknuo dulji ostanak u svijetu rada, uvodi se promjena u „bonifikaciji“, odnosno povećanju polaznog faktora na način da je ukinut uvjet od 35 godina mirovinskog staža te ograničenje od 5 godina, a iznos ostaje isti + 0,45% po mjesecu. Do sada se povećanje od 0,45% po mjesecu kasnijeg umirovljenja nakon propisane starosne dobi isplaćivalo samo za korisnike koji imaju 35 godina staža i to maksimalno za 5 godina.

3. Ukidanje „penalizacije“

Od 1. siječnja 2026. godine „penalizacija“ za prijevremenu starosnu mirovinu primjenjivati će se samo do navršenih 70 godina života (od prvog idućeg mjeseca u kojem navrše 70 godina). Penalizacija je umanjenje polaznog faktora za 0,2% po mjesecu ranijeg umirovljenja, do sada je bila trajna. Ponovno određivanje prijevremene starosne mirovine za sadašnje umirovljenike Zavod će provesti po službenoj dužnosti u roku od tri mjeseca od dana stupanja zakona na snagu.

4. Godišnji dodatak na mirovinu – „13-ta mirovina“

Isplata je osigurana svim umirovljenicima koji mirovinu ostvare u tekućoj godini za koju se isplaćuje godišnji dodatak, neovisno o visini mirovinskih primanja. Visina godišnjeg dodatka određuje se prema punim godinama mirovinskoga staža za izračun visine mirovine, a za korisnike kojima je mirovina određena bez uračunavanja mirovinskog staža određeno je minimalno razdoblje od 15 godina za određivanje godišnjeg dodatka. Odluku o vrijednosti godišnjeg dodatka za jednu godinu mirovinskoga staža donosi Vlada Republike Hrvatske najkasnije do 31. listopada svake kalendarske godine, a HZMO ga isplaćuje u prosincu, bez donošenja rješenja.

5. Dodatni staž za dijete

Povećan je dodani staž za svako rođeno/posvojeno dijete sa sadašnjih 6 mjeseci na 12 mjeseci, a novina je da se dodani staž dodaje u mirovinski staž za određivanje mirovine i tradicionalnom i srodničkom udomitelju koji obavlja udomiteljstvo duže od deset godina.

Zakon donosi još niz promjena sa kojima se možete upoznati na poveznici https://www.mirovinsko.hr/…/novi-zakon-o…/4049

Cjelovit tekst Zakona o mirovinskom osiguranju (NN, broj: 96/25) nalazi se na linku:

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2025_06_96_1305.html

Izvor: HZMO

Foto: freepik

Povezane novosti

Financiranje liječničkih pregleda specijalista medicine rada za deficitarna zanimanja
U skladu s preporukama za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, Hrvatski zavod za zapošljavanje financira liječnički pregled kod liječnika specijaliste medicine rada prilikom upisa u prvi razred srednje škole u šk.god. 2025./2026. za deficitarna zanimanja u Primorsko-goranskoj županiji: Učenici koji se namjeravaju upisati u deficitarna zanimanja MORAJU PODIGNUTI UPUTNICU u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje […]
Priopćenje vezano za nadzorne aktivnosti Porezne i Carinske uprave
U sklopu redovnih nadzornih aktivnosti ovlašteni službenici Ministarstva financija, Porezne i Carinske uprave provodit će tijekom mjeseca svibnja i početkom mjeseca lipnja 2025. godine na cijelom području Republike Hrvatske pojačane nadzore fiskalizacije kao i postupke praćenja izdavanja i evidentiranja računa kod poreznih obveznika koji obavljaju djelatnosti područja: – I – 56 Djelatnost pripreme i usluživanja hrane i […]