Upišite se u bazu

Search
Close this search box.

Unatrag godinu dana 142 obrta više u sektoru ugostiteljstva i turizma

Radna snaga gorući problem domaćeg ugostiteljstva i turizma

Temeljem podataka na zadnji dan u listopadu ove godine, u Hrvatskoj ima 142 obrta više u ugostiteljstvu i turizmu te 813 radnika više zaposlenih kod obrtnika u djelatnosti smještaja te pripreme i usluživanja hrane. Najveći rast broja obrta u ovim sektorima ključnima za hrvatski turizam zabilježen je u Zadarskoj županiji i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, pri čemu svaka ima 39 takvih obrta više.

Pad broja obrta iz ceha ugostiteljstva i turizma kao i zaposlenih radnika uz RH najizraženiji je u 2020. godini što je u najvećoj mjeri posljedica pandemije COVID-a i lockdowna koji je uveden u veljači 2020. godine. Trend pada zaustavile su Vladine mjere za očuvanje radnih mjesta što je u manjoj mjeri ublažilo negativan trend, kako pada broja obrta tako i broja zaposlenih radnika u cehu ugostiteljstva i turizma. Postepeni porast broja obrta iz ceha ugostiteljstva i turizma na godišnjoj razini vidljiv je u 2023. godini u odnosu na 2022. godinu. Broj radnika zaposlenih kod obrtnika u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane na godišnjoj razini od 2021. bilježi postepeni rast koji u 2022. godini prelazi u blaži pad, ali u 2023. godini bilježi ponovni rast, no problem radne snage nameće se kao jedno od gorućih pitanja u ugostiteljstvu i turizmu. Istome svjedoče i posljednji podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje  – najtraženija zanimanja u proteklih deset mjeseci bila su prodavač, čistačica i konobar te čine 17 posto u ukupnom broju traženih radnika.

Aktualnosti u ugostiteljstvu kao što su radna snaga, potreba za poreznim rasterećenjem, zakonodavne novosti, ali i turistički potencijali kontinentalne Hrvatske bit će teme Kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika u organizaciji Hrvatske obrtničke komore, koji se ove godine se održava 35. put, u Termama Tuhelj od 26. do 28. studenoga 2023. godine. Domaćin ovogodišnjeg Kongresa je Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije, a pokrovitelji i partneri događanja su Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske, Krapinsko-zagorska županija i Hrvatska turistička zajednica.

„Ugostitelji su lice Hrvatske koje pokazujemo mnogobrojnim turistima, uvijek nasmiješeni i kad je najteže, samo kvalitetom možemo opravdati svoje postojanje, što se očituje i u brojnim nagradama naših kolega. Ovogodišnji Kongres stavit će naglasak na radnu snagu, porezno rasterećenje plaća mora biti osjetno kako bi vratili kvalitetan kadar, zaposlili novi te educirali postojeći. Naše zahtjeve Vlada RH mora usvojiti jer više nije pitanje kako dalje nego do kad možemo ovako poslovati “, poručuje predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Franz Letica.

Više informacija o Kongresu i mogućnostima sudjelovanja nalaze se na poveznici.

Povezane novosti

Sastanak predstavnika Obrtničke komore Primorsko-goranske županije i Klinike za tumore KBC-a Rijeka
Dana 16. travnja 2025.godine održan je sastanak između predstojnice Klinike za tumore, Kliničkog bolničkog centra Rijeka, izv. prof. dr. sc. Ivana Mikolašević, dr. med. i glavne sestre Nevene Polić, mag. med. techn. i predstavnika Obrtničke komore Primorsko-goranske županije, predsjednika dr.sc. Emila Priskića i komorskog tajnika Zore Pavelić, dipl.iur. Povod sastanku jest suradnja Komore i njenih […]
A selective focus shot of a yellow taxi sign in a traffic jam
Zbog velikog broja upita, Hrvatska obrtnička komora izradila je dokument s najčešćim pitanjima i odgovorima vezanim uz izmjene i dopune Zakona o prijevozu u cestovnom prometu te Pravilnika o posebnim uvjetima za vozila kojima se obavlja javni cestovni prijevoz i prijevoz za vlastite potrebe. Dokument s najčešćim pitanjima i odgovorima dostupan je za preuzimanje na dnu stranice. Snimku […]
Novi koncept Gradske knjižnice Rijeka i partnera Obrtničke komore Primorsko-goranske županije: Radno čitanje, knjiški susreti za obrtnike/ce, poduzetnike/ce i samozaposlene (bez vremena)
Gradska knjižnica Rijeka kao program razvoja publike u kulturi 2025. godine premijerno pokreće program naziva “Radno čitanje, program interaktivnog poticanja čitanja za obrtnike, poduzetnike, samozaposlene” koji se odvija na pretpostavci kako najveći problem suvremene kulture čitanja leži u pitanju vremena odnosno njegovog nedostatka kao temeljnog preduvjeta za kvalitetnog dokoličarsko uživanje u djelima, idejama, mislima raznolikih […]